Atsisveikinimo ritualai – tai tarsi tiltas nuo namų į darželio aplinką. Įvairūs atsisveikinimo ritualai paruošia vaiką pasikeitimui ir suteikia žinojimo, kad tėvelių vaiko akiratyje dabar nebus. Nėra vieno stebuklingai veikiančio būdo, jų yra daug ir įvairiausių, tad svarbu atrasti ir susikurti tą savo ritualą, kuris tiks būtent jums ir jūsų vaikui.
„Family Lab Academy“ Vilniuje vadovai Dovilė Naujokaitė ir Lukas Benevičius dalinasi keletu savo, iš pedagogų praktikos geriausiai pasiteisinusių metodų ir ritualų.
1 būdas. Vakaro laikas prieš miegą. Atrodo, kad tai nėra susiję su atsisveikinimu darželyje, bet iš tikrųjų tai yra vienas geriausių laikų visos paros metu, kai galite ramiai drauge su vaiku peržvelgti, kas įvyko dieną.
Papasakokite ir/arba drauge su vaiku pamėginkite įvardinti praėjusios dienos patirtis. Ypač teigiamų emocinių patirčių įtvirtinimas padeda formuoti nuostatas, kad namuose, darželyje ir kitoje aplinkoje yra saugu, gera ir džiaugsminga. Vakaro ritualas, kurio metu jūs įvardinate dienos patirtis, padeda stiprinti tarpusavio ryšį ir taip pat geriau suprasti, kuo gyvena jūsų vaikas.
2 būdas. Atsisveikinimas prasideda jau namuose, kai ruošiatės darželiui. Pusryčiaudami įvardinkite vaikui, kur jis šiandien praleis laiką: kokie draugai jo laukia, kaip mokytoja pasitiks, kokioje aplinkoje ir grupėje jis bus ir su kokiais žaislais ar priemonėmis naudosis.
Taip pat rekomenduojame drauge pabandyti įvardinti eigą, pavyzdžiui: „mes eisime į darželį, tuomet praeisime vartelius, galbūt lipsime laiptais, ateisime į grupę, kur aš padėsiu tau nusirengti…“. Toks pasakojimas ne tik padeda ramiau pasijausti vaikui, tačiau ir suteikia saugumo pojūtį.
3 būdas. Atsisveikinant pačiame darželyje svarbu atrasti tokį patį būdą, kuris padeda sėkmingai atsisveikinti ypač adaptacijos laiku. Pavyzdžiui, jeigu atėję į rūbinėlę pirmiausia kartu pasidedate daiktus, nusiaunate batus, o tuomet apsikabinate ir atsisveikinate – tai kitą dieną stenkitės atsisveikinti tokia pačia eiga. Dažniausiai esant nemaloniai vaiko emocijai (pavyzdžiui, verksmui, liūdesiui) mes bandome keisti būdus, tačiau per savo pedagoginio darbo praktiką pamatėme, kad labiausiai pasiteisina, kai tėvai naudoja tą patį įprastą būdą ir, žinoma, glaudžiai bendradarbiauja su pedagogu aptardamas, kaip sekėsi vaikui, kai įvyko ne pats maloniausias atsisveikinimas.
Vienas iš elgesių, kurių vertėtų vengti – tai išėjimas, kol vaikas nemato, ir „pasprukimas“. Kartais adaptacijos pradžioje mokytojai nukalbina vaikučius ir prašo išeiti tėvelius neatsisveikinus, tam, kad vaikas įsitrauktų į žaidimą, veiklas ir bendravimą su kitais vaikais. Taip mokytojams lengviau pamatyti ir apgalvoti adaptacijos priemones kitoms dienoms. Tačiau ilgainiui mokykite atsisveikinti, kad vaikui užsifiksuotų atsisveikinimo, išsiskyrimo momentas ir atsirastų žinojimas, kad mama ar tėtis visuomet grįžta.
4 būdas. Atsisveikinimo metu pabrėžkite pozityvias akimirkas, kurios jūsų lauks, kai susitiksite ir leisite laiką. Įvardinkite ir tęskite savo pažadus, nes kitaip vaikas gali pasijausti apgautas.
Pavyzdžiui, jeigu įvardinote, kad vyksite pramogauti, bet matote, kad tai gali neįvykti dėl lietaus – įvardinkite alternatyvas. Svarbu, kad pažadai nebūtų vis nauji ir vis didesni, kitaip atsisveikinimas gali tapti naujų pramogų užsakymu. Rekomenduojame įvardinti pozityvius įvykius, kurie yra kasdieniški ir vaikas tai vertina.
5 būdas. Susikurkite ypatingą savo šeimos atsisveikinimo ritualą panaudodami kumštukus, pirštukus, skaičiuotes ir kitus jūsų namuose skambančių dainelių intarpus. O galbūt prieš miegą atsisveikinate rankų judesiais?
Jei dar tokio atsisveikinimo ritualo neturėjote, susikurkite pasitelkdami keletą judesių (pavyzdžiui, sumušant kumščiais, pakutenant į delną), pasakant atsisveikinimo žodžius („myliu tave“, „geros dienos tau“ ir pan.), apsikabinant. Tai ne tik gražus ritualas, bet ir žodžiai, apkabinimai, suteikiantys saugumo jausmą ir padrąsinantys atsisveikinant.
Šie paminėti būdai yra padėję ne vienai mamai ir tėčiui kokybiškai atsisveikinti su vaikais ir kurti saugų, pasitikėjimu grįsta santykį su vaiku, o taip pat ir su darželio mokytojais. Kiekvienas iš jūsų, tėvų, tiesia tiltą tarp namų ir darželio aplinkos, todėl kviečiame bendradarbiauti drauge su mokytojais ir prisidėti prie kokybiško jūsų vaikų ugdymo!