Tad kaip išgyventi adaptaciją, kai ji gali tęstis ilgiau ir gali būti sudėtingesnė nei įsivaizdavom? Mintimis ir patarimais dalijasi „Family Lab Academy“ mokytoja, kūrybinių veiklų vadovė Lina Dumbliauskienė.
Norėdama pasidalinti kasdieniais kylančiais iššūkiais šeimoje, noriu suteikti kuo daugiau žinių ir supratimo, kad neskubėtume ir eitume bei dėliotume detales, kurios svarbios vaiko adaptacijoje, palaipsniui.
Taigi, nuo pradžių. Kas yra šis etapas? Kiek jis trunka? Adaptacija – tai vaiko ir visos šeimos prisitaikymas prie naujos aplinkos, triukšmo ir pasikeitusio gyvenimo ritmo. Adaptacija vidutiniškai trunka apie du mėnesius ir prasideda ne pirmosiomis dienomis, o tada, kai pirmoji džiugesio savaitė pasibaigia ir vaikas pastebi, kad yra į darželį ėjimo rutina ir tam tikri dalykai nebesikeičia.
Kodėl kalbame apie tai, kad tai yra visos šeimos adaptacija? Nes tai paliečia ne tik vaiką, bet ir tėvus. Ir dažai tėvai susikoncentruoja į vaiką, o ne į save. Todėl suaugusiųjų jausmai ir emocijos pradeda daryti įtaką ir vaikui bei bendrai adaptacijos situacijai. Tėvams reikia greitai suprasti, kas vyksta, suprasti savo jausmus ir gebėti su jais susitvarkyti, juos išmokti perskaityti bei padėti ir prisitaikyti prie mažojo šeimos nario jausmų.
Ką daryti ir kaip išgyventi adaptaciją, kai vaiko prisitaikymas trunka ilgiau, nei planavome?
Dėl vaiko gerovės darome viską, kas įmanoma, o kaip padėti sau? Neretai nepagalvojame, kad pamiršdami save, vaikui tikrai taip nepadėsime. Tad štai keli patarimai, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo labai paprasti, tačiau realybėje yra sunkiai įgyvendinami.
Padėję sau, pamatysime, kad ir vaikui adaptacija tampa vis paprastesnė:
Tokiais jautriais momentais, kaip vaiko adaptacija, turime stengtis padėti vaikui, suprasti ir atjausti jo poreikius, kai esame kartu, skirti laiko kokybiškam buvimui drauge ir leisti išjausti visas emocijas.
Tegul adaptacija atneša ne tik iššūkių, bet ir galimybę pabūti su savimi, rankose laikant karštą puodelį su kava ar arbata. Taip išlaikysime balansą savo gyvenime, padėsime sau, o kartu labai padėsime ir savo vaikui. Padėsime su ramiu požiūriu ir atsipalaidavimu, juk po šio laikotarpio laukia įdomi ir smagi kelionė po darželio nuotykius.