Idėjomis ir patarimais, kaip smagiausia tai padaryti dalijasi „Family Lab Academy“ kineziterapeutė, programos kūdikiams „Sensorinė judesio terapija“ autorė Brigita Šimaitytė.
Kai skubame ir turime padaryti daugybę darbų – nepamirškime mažiausių šeimos narių. Jūsų šypsena, balsas, prisilietimas leis kūdikiui jaustis ramiam ir saugiam, kad ir kas vyktų aplink.
Nors kūdikiai gimsta pasiruošę judėti ir žaisti, tačiau jums nebūtina užpildyti savo namų brangiomis kūdikių priemonėmis, kurios padėtų jam mokytis ir augti. Be to, per didelis pagalbinių priemonių (šokliukai, gultukai ir pan.) naudojimas gali net apriboti vystymąsi pirmųjų gyvenimo metų laikotarpiu. Svarbiausia – nepersistengti ir kūdikiui sukurti kuo natūralesnę aplinką, kurioje jis galėtų augti ir tyrinėti, nes pirmieji metai yra pamatinis mokymosi laikotarpis.
Svarbu neskubinti kūdikio per vystymosi procesą. Smegenims reikia daug laiko, patirties ir praktikos, kad būtų galima „užmegzti“ ir įtvirtinti kiekvieną naują įgūdį.
Kad ir kur bebūtumėte, kurkite šalia savęs mažylį tyrinėti skatinančią aplinką. Nuoseklus ugdymas pirmaisiais kūdikio metais kiekviename raidos tarpsnyje padeda lavinti socialinius – emocinius, kalbinius, kognityvinius ir motorinius gebėjimus.
Emociniu ryšiu praturtintos ankstyvosios patirtys su jį supančiais žmonėmis padeda vaikui išlikti ramiam, tyrinėti, pažinti save ir aplinką. Tai tampa pagrindu tolimesniems mokymosi procesams ateityje.
Žinoma, pirmaisiais mėnesiais jis daugiausia laiko praleidžia miegodamas ir valgydamas. Tačiau, nors ir atrodo, kad jis nieko neveikia, iš tikrųjų jis nuolat mokosi. Net ir šiame ankstyvame amžiuje jis bando imituoti veido išraiškas, jas kopijuoti.
Svarbiausia mažyliui – jūsų pagalba mokantis. Pavyzdžiui, jam gali prireikti, kad parodytumėte, ką reikia daryti, bet kartu ir nereikia atlikti visko už patį vaiką. Leiskite jam klysti ir pačiam sužinoti, kaip veikia pasaulis, tai – didelė mokymosi dalis. Pagyrimai ir padrąsinimai, kai jūsų vaikas stengiasi, paskatins jį domėtis vis labiau.
Kai nuolat skubate stengdamiesi suspėti gyventi didesnių vaikų ritmu, tačiau norėtumėte skirti daugiau laiko ir patiems mažiausiems, pasitelkite keletą paprastų veiklų, skatinančių kūdikio vystymąsi. Visa tai galite pritaikyti ne tik namuose, bet ir automobilyje ar prekybos centre apsipirkinėdami:
Kūdikiai gimsta pasirengę mokytis, o jų smegenys vystosi, jas įtraukiant į veiklą. Ankstyvasis mokymasis yra natūralus, lengvas ir įdomus. Taigi jūsų vaikui reikia skatinančios aplinkos, kurioje būtų įvairių žaidimo ir mokymosi būdų. Jam taip pat reikia suteikti galimybę praktikuoti tai, ką išmoko. Tik įsidėmėkite – tėvai yra pirmieji, svarbiausi ir geriausi vaiko mokytojai.